ENDÜSTRİ

Endüstri / Erciyas Çelik Boru / Projeler / Projeler / TRANS ANADOLU DOĞALGAZ BORU HATTI PROJESİ (TANAP)

TRANS ANADOLU DOĞALGAZ BORU HATTI PROJESİ (TANAP)

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi olan TANAP ; Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki Şah Deniz 2 Gaz Sahası’nda üretilen doğalgazın öncelikle Türkiye’ye, ardından Avrupa’ya taşınması projesidir.  

TANAP, Güney Kafkasya Boru Hattı (SCP) ve Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile birleşerek Güney Doğalgaz Koridorunu oluşturmaktadır. 

TANAP, Türkiye Gürcistan sınırında Ardahan ili Posof ilçesi Türkgözü köyünden başlayarak Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 ilden geçecek ve Yunanistan sınırında Edirne’nin İpsala ilçesinde son bulacaktır. Bu noktadan, Avrupa ülkelerine doğal gaz aktaracak olan TAP Doğalgaz Boru Hattı’na bağlanacaktır.

Proje kapsamında Türkiye sınırları içerisinde biri Eskişehir ve diğeri Trakya’da olmak üzere, ulusal doğalgaz iletim şebekesine bağlantı için iki çıkış noktası yer alacaktır. TANAP Doğalgaz Boru Hattı sistemi; 19 kilometresi Marmara Deniz geçişi olmak üzere toplam 1850 km boru hattından oluşmaktadır.

 

Erciyas Holding Tüm Hakları Saklıdır ©