ENERJİ

Enerji / Briza Rüzgar Enerji / Hakkımızda

2011-2013 Briza Rüzgar Enerji'nin kuruluşu ve Kavaklı RES'in devir alınması
Briza Rüzgar Enerji;2011 yılında yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi projeleri geliştirme ve değerlendirme çalışmaları ile faaliyetlerine başlamıştır, bu doğrultuda bir çok proje ve fırsat değerlendirdikten sonra 2013 yılında Kavaklı RES elektrik üretim lisansını devir alarak enerji sektörüne adım atmıştır.

2014 Yatırımın tamamlanması ve Kavaklı RES işletme döneminin başlaması
Balıkesir ili merkez ilçesinde yer alan, Türkiye'nin bugüne kadar kurulmuş en büyük türbinleri olan Vestas V112-3.3 MW gücünde 16 adet üniteden oluşan, 52,8 MW kurulu gücündeki rüzgar enerjisi santralimiz Ağustos 2014'de işletmeye alınmıştır. Tesisin sahibi olan şirketimiz Briza Rüzgar Enerji bugün itibari ile Türkiye'de bu büyüklükteki bir RES yatırımını en kısa sürede bitirmiş tek şirkettir.

Yılda yaklaşık 100.000 ton CO2 salınımını önleyerek, temiz ve sürdürülebilir bir elektrik enerji üretimi gerçekleştirmeyi hedefleyen Briza Rüzgar Enerji, 5 köyü kapsayan bir alan üzerine kurulmuştur. Bunun yanı sıra, Türkiye'nin kurulu en büyük rüzgar türbininin yüksek kapasite faktörü %41'dir.

 

Erciyas Holding Tüm Hakları Saklıdır ©